קבלת אזרחות ספרדית

דגל ספרד - אזרחות ספרדקבלת אזרחות ספרדית – מי זכאי וכיצד מגישים בקשה לקבלת דרכון?

בתחילת שנת 2015, הוגשה הצעת חוק בספרד, אשר הגדירה מחדש את זהותם הספרדית של מגורשי ספרד. הצעת חוק זו, המבוססת על האחריות ההיסטורית של ממשלת ספרד לאנשים שגורשו מהמדינה, אושרה על ידי הקבינט הספרדי, ופתחה פתח לכשלושה וחצי מיליון יהודים ברחבי העולם להגיש בקשה לקבלת אזרחות ודרכון ספרדיים. אז כיצד עושים זאת? מהם השלבים שיש לעבור והמסמכים שבהם יש להצטייד לצורך הגשת הבקשה? הכל לפניכם במדריך הבא.

 ראשית: בדקו את זכאותכם

 לפני שמתחילים בתהליך בקשת האזרחות, יש לבדוק היטב את הזכאות לדרכון ואזרחות ספרדיים. על מנת לעשות זאת באופן המיטבי, יש להכין מסמכים שיסייעו לתהליך, וכמו כן יסייעו להוכיח כי אתם אכן זכאים לקבל אזרחות ספרדית. בין היתר, יש להכין מסמכים הנוגעים לשם המשפחה הספרדי, אילן יוחסין, מסמכים המעידים על קשר כלשהו עם ספרד, אישור על ידיעת השפה וכדומה. ניתן גם להצטייד באישור מהקהילה היהודית בספרד, או לחילופין, אישור מרב – שיסייעו לאמת את הנתונים שאתם מצהירים עליהם.

 שלב שני: בקיאות והתמצאות בשפה הספרדית

 על המבקש דרכון או אזרחות ספרדית, להוכיח כי הוא מכיר את השפה לפחות ברמה הבסיסית, וכמו כן לעבור בחינה במכון "סרוונטס" שבתל אביב.

 שלב שלישי: הוכחת הקשר לספרד

 על המבקש להיות בקשר רציף עם המדינה, בין אם מדובר בביקורים תכופים, קיום עסקים, השקעות נדל"ן וכדומה. כל קשר ישיר, רציף וקונקרטי שיש למבקש עם ספרד, יסייע לו משמעותית בקבלת האזרחות והדרכון. בשלב זה, יש לאסוף ולהציג מסמכים המעידים על הקשר עם המדינה. מסמכים אלה יכולים להיות מסמכים המלמדים על עבודה במקום, לימודים, השקעות וכדומה.

 שלב רביעי: הגעה פיזית למדינה וחקירה על ידי נוטריון ספרדי

 בשלב זה, על המבקש לטוס לספרד על מנת להיפגש עם נוטריון ספרדי, אשר יתשאל אותו על ההיסטוריה שלו והזיקה שלו לספרד.

 שלב חמישי ואחרון: בחינות נוספות

 בשלב החמישי, ייבחן המבקש על המורשת, החוקה, ההיסטוריה, הממשל ובתי המחוקקים הספרדיים. בדומה לבחינת השפה, גם בחינה זו נערכת במכון "סרוונטס" שבתל אביב.

אילו מסמכים אישיים יש להכין לקראת התהליך?

על מנת לסייע לתהליך ולזרז אותו, יש להצטייד במספר מסמכים טרם הגשת הבקשה:

תעודת נישואים מקורית (במידה והמבקש נשוי) – על התעודה להיות מתורגמת וחתומה בחותמת אפוסטיל.

צילום דרכון ישראלי – על הדרכון להיות בתוקף. במידה והמבקש נשוי, יש לצרף גם את הדרכון של בן או בת הזוג.

תעודת יושר – תעודה המעידה על כך שלמבקש אין עבר פלילי כלשהו. את התעודה ניתן לקבל ממשטרת ישראל או להתסתייע בשירותי של עורך דין המתמחה בתחום. בכל מקרה -על התעודה להיות מתורגמת וחתומה בחותמת אפוסטיל. יש להוציא את התעודה בסמוך כלל הניתן למועד הגשת הבקשה.

מסמכים המעידים על הקשר עם ספרד – כפי שצויין בסעיפים הקודמים

דילוג לתוכן